Emeklilere Ek İş İmkanı

5

Herkes’inde bildiği gibi emeklilerin her geçen maaşında eksilmeler kesintiler olmakta. Bu şartlarla ay sonunu bile getiremeyen emekliler İŞKUR’un kapısına dayanıyor. Geçtiğimiz yılda toplam 60 yaşının üzerinde 11 bin kişi İŞKUR üzerinden iş başvurusunda bulundu.  Her geçen gün emeklilerin maaşlarının azaldığı, aylık bağlanma oralarının giderek düştüğü bu zor zamanlarda, emekli olup evde oturmak hiçte kolay değil.  Ülkemizde 11 bin 60 yaş üzeri emekli İŞKUR’a başvururken bunların sadece 1,5bini işe yerleştirilebiliyor.

Fakat iş kurda iş başvurusu bulunan 4 bin diğer emeklinin ise henüz işe yerleştirilme hayalleri devam etmekte.  Bu veriler ANKA tarafından TÜRKİYE İŞ KURUMU verileri üzerinden yapıldı.  Verilere ülkemiz sadece iş arayan gençler değil 60 yaşın üzerinde 11 bin kişi sadece İŞKUR üzerinden iş arıyor. 65 yaşın üzerinde ise 3 bin 195 kişi İŞKUR üzerinden iş aramakta ve bu 3 bin kişiden sadece 320 kişi işe yerleştirebile bilmiş durumda.  2013 yılının ocak ayında 60 yaşının üzerinde emekli olan veya olmaya bin kişi İŞKUR a iş başvurusunda bulunmuş durumda. Bu kişilerden 750 si 60 ve 64 yaşlarının arasında bulunan kişilerden oluşuyor. 245’i ise 65 yaşını doldurmuş kişilerden oluşmakta. Aynı aya 65 yaşının üzerinde iş başvurusunda bulunan kişilerin cinsiyetlerine bakıldığında bunların 199 unun erkek olduğu kalan 46 sının da kadın olduğu görülmekte.

Paylaş.

5 yorum

  1. emekliler içinde ek iş imkanlarının oluşturulması çok memnuniyet verici. Bu zamanda sadece bir emekli maaşı ile geçinmek gerçekten kolay değil.

  2. Emekli olup da başka bir işte çalışanlardan alınan vergiler de artık alınmayacak. Tabii henüz yasalaşmadı ama söylentiler böyle diyor.

  3. Emekliler için en kötü şeylerden birisi bir daha çalışamayacaklarını düşünmektir. Bu düşünceyi atan emekliler kendi işlerini kurabilir hatta tekrar biryerlerde çalışabilirler. Önemli olan korkmamaları ve kendilerine güvenmeleridir.

  4. HALİL KESKİN  

    emekliyim iş arıyorum ankarada teizlik elemanı bekçılık iş takibi vb işler olursa iyi olur ilgilenen iş verenler şimdiden teşekürle İLETİŞİM NO 05357267282

Bir Cevap Bırak