Ev hanımlarına nakış işi 2016

3

Hardanger, Kuzey Avrupa kökenli bir oya olmasına karşın ülkemizde geçtiğimiz bir iki yıl içinde epey popüler bir nakış olmuş bulunuyor. Antep işine benzerliği ile dikkatleri üstüne çeken bu kolay nakış, alışılmış olarak daha çok pastel renklerle, özellikle de beyaz ve kremle çalışılır. Hardanger genellikle Evenweave veya Bellana gibi kumaşlar üzerine Koton Perle no:5 ve no:8 pamuklu nakış iplikleri kullanılarak işlenir.

İsveçli yetenekli nakışçı Vera Stoll-Weiland tarafından Tuva Yayıncılık için özgün olarak hazırlanan bu güzel kitap ile hem Hardanger nakışında kullanılan malzeme ve teknikleri, hem de birbirinden farklı 15 proje ile hardangerin bu sefer “renkli” dünyasını keşfedeceksiniz. Her bir projede, kullanılan malzemeler ve teknikler, yapım açıklamaları ile birlikte sunulmuştur. Ayrıca her bir modelin hardanger nakışına özel şemaları da bulunmaktadır.

Basit tekniklerin yanı sıra, orta ve zor derecedeki tekniklere ve projelere de yer verilmiş, ister yeni başlayan, ister profesyonel hardanger yapmış olsun, herkesin faydalanabileceği hem kaynak hem de proje kitabı olarak nakış severlere sunulmuştur.

Kitapta, hardanger nakışı, masa örtüsü, kavanoz kapağı örtüsü, pano, yastık, iğnedenlik,
bardak altlığı, servis altlığı, albüm kapağı gibi değişik gündelik kullanım objelerinin üzerine çalışılmıştır. Ancak dileyen nakış severler, bu modelleri farklı objeler üzerine de adapte edebilirler.

Paylaş.

3 yorum

Bir Cevap Bırak