Evde Blog Yazarak Para Kazanmak 2016

1

İnternette zaman geçirmekten hoşlanıyor musunuz? Öyleyse sıkı durun, size güzel bir haberimiz var. İnternette geçirdiğiniz zamanın bir bölümünü hoşlandığınız bir konu ile ilgili yazılar yazarak geçirdiğiniz takdirde başlangıçta mütevazi de olsa belli bir miktarda kazanç elde edebilirsiniz. Blog yazarlığı Türkiye’ de son birkaç yıldır çok moda oldu. Türkçe karşılığı; ‘’ağ günlüğü’’ demek olan blog şöyle de tanımlanabilir: Dijital ortamda günlük tutmak.

Özellikle sosyal medyayı seven biri iseniz bu yarı iş yarı hobi blog yazarlığı işi tam sizin için biçilmiş kaftan. Web tabanlı yayın sistemlerinin genel adı olan blog ta her şey paylaşabilirsiniz. Konu sınırlaması yok. İster hayat hikayenizi paylaşın, ister ders notları yayınlayın, isterseniz yemek tarifi yazın. Bloglarda yapılabilecek paylaşımların ucu bucağı yok. Peki işe nereden başlayacaksınız? Dünyada ve Türkiye’ de en çok kullanılan ve Türkçe olarak kullanabileceğiniz en büyük ve en ünlü blog sitesi ‘’Blogger’’ dır. Diğerleri de ‘’WordPress.com’’ ve ‘’Blogcu.com’’ dur. Başlangıç için tavsiye edilen blog sitesi Blogger’ dır. Tamamen ücretsiz olan Blogger’ da yapmanız gereken ilk iş; bir blog ismi belirlemek ve yazı yazmaya başlamaktır. Hangi konuda isterseniz yazabilirsiniz. Ama seçtiğiniz konunun ilgi çekici bir konu olması son derece önemli. Blog yazarlığında dikkat etmeniz gereken en önemli iki şey;

–         Uzun bir süre bıkmadan usanmadan düzenli olarak bloğunuzda günde ortalama üç adet ceo uyumlu, % 100 özgün içerikli yazı paylaşmalısınız.

–         Bloğunuzda dikkat çeken konularla ilgili ve genelde aynı türde yazılar yazmalısınız. Aksi halde bloğunuz yeterince ilgi görmez, oysa özgün içerikli ve iyi tasarlanmış bir blogda hedeflenen ziyaretçi sayısı en az bin kişi olmalıdır.

Gelelim blog yazarak nasıl para kazanacağınıza. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; blog yazarlığı veya blog yazarak kazanç elde etme işi ciddi bir emek ve oldukça sabır gerektiren bir iştir. Blog yazarak kazanç elde etme işinin sistematiği şu şekildedir. Öncelikle ilk bir ay boyunca her gün düzenli olarak bloğunuza yazı eklemelisiniz. İkinci aydan itibaren Google Adsens reklamlarına üye olmalısınız. İşte bu aşamadan itibaren para kazanmaya başlayabilirsiniz. Google bloğunuzda yayınlayacağı reklamların her tıklanması için size para ödemektedir. Başlangıç aşamasında beklentiniz yüksek olmamalıdır. Ayrıca yazılarınızın devamlılığı kadar kalitesi de önemlidir. Ve en önemli detay; bu işi severek yapmanızdır. Eğer bu işten keyif almıyorsanız devam etmeniz biraz zor olabilir. Blog yazmak sabır ve azim gerektirdiği ve bu iş sevmeden yapılamayacağı için eğer sürdürebilecekseniz bu işe başlamalısınız.

Paylaş.

1 Yorum

Bir Cevap Bırak