Evde Çeviri Yaparak Para Kazanma

2

Yabancı diliniz varsa ve bunu kazanca çevirmek istiyorsanız, çevirmenliğe başlayabilirsiniz. Ofis ve büro tarzı işler size göre değilse, evde çeviri işi yaparak para kazanmaya başlayın. İnternette yer alan iş ilanları arasında da bulabileceğiniz çeviri işleri, tercüme ofislerinin de size vereceği bir iştir. Freelance olarak İngilizce, Almanca, Arapça, Yunanca çevirmenlik yapabilirsiniz.

Bildiğiniz her dil, sizin için bir kazanç imkanı olacak. Evde otururken ya da çalışırken de ek gelir elde edebileceğiniz evde çeviri işi, oldukça karlıdır. Bilgisayar başında oturarak para kazanmanızı sağlayan bu yöntem sayesinde, ayda 1500 TL ve daha üzeri rakamlar kazanabilirsiniz. Çeviriden kazanacağınız para, çeviri yaptığınız dile göre değişiklik gösterir.
İngilizce ve Almanca gibi diller oldukça karlıdır. Ancak Arapça, Osmanlıca, Latince, Rusça gibi daha az bilinen dillerde çeviriden elde edeceğiniz kazanç çok daha yüksek olacaktır. Evde çeviri işi yaparak para kazanabileceğinize güveniyorsanız, evden hiç çıkmanıza gerek kalmayacak.

Oturduğunuz yerden, sabah erken kalkıp yola çıkma sıkıntısı olmadan, patron dırdırı çekmeden, akşam trafiği ile uğraşmadan, üstelik evinizden bile çıkmadan siz de freelance çevirmenlik yaparak para kazanabilirsiniz. Türkiye ve dünyada, freelance çalışma imkanlarının sayısı gün geçtikçe artıyor. İnsanlar ofis ortamı yerine evinde çalışmayı tercih ediyor. Tercüme büroları da anlaşma yaptığı kişilere mail yoluyla gönderdiği metnin çevirisini istiyor.
Bu işte dilerseniz maaşlı, dilerseniz de sayfa başı çalışma şeklini tercih edebilirsiniz. Bana sorarsanız sayfa başı çeviri daha karlı. Maaşlı işiniz olduğunda, oldukça yoğun olduğunuz günlerde elde edeceğiniz kazanç, daha az olacaktır. Eğer ek iş ilanları veren sitelerde ya da forum sayfalarında bu tarz ilanlar bulduysanız, sayfa başı ya da kelime başı çeviri size daha çok gelir elde etmenizi sağlayacak. Örneğin Arapça bir metnin 100 kelimesi için 3-4 TL hatta firmaya bağlı olarak daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bu da ayda ortalama 3000 TL gibi bir rakam elde etmenizi sağlıyor. Freelance çalışmak ve İstanbul gibi büyük şehirlerde trafik sıkıntısı olmadan yaşamak için, siz de evde çeviri işi yapmaya başlayabilirsiniz.

Çevirmenlik uygulaması oldukça zahmetli ve iyi ek gelir elde etmenize olanak sağlayan işler arasında öncülüğünü korumaktadır. En popüler meslekler arasında yer alan evde çevirmenlik işi ev hanımları ve üniversite öğrencileri adına biçilmiş bir kaftan olarak değerlendirilmektedir. Eğer bir yabancı dile sahipseniz ve ek gelire ihtiyacınız var ise evde çevirmenlik işi tam size göre. Evde çevirmenlik işi yapabilmeniz adına en az bir yabancı dil bilmeniz gerekmektedir. Eğer akıcı bir şekilde konuşamıyor fakat metinleri hızlı bir şekilde çevirebiliyorsanız sadece kendinizi geliştirmeniz yeterli olacaktır.

Geliştirme adına yabancı dilde kitaplar okumanız ve yabancı programlar izlemeniz gerekmektedir. Bu adım sonrasında ana dilinizi keskinleştirmeniz de iyi derece de çeviri yapabilmeniz önemli olacaktır. Evde çevirmenlik uygulamasını profesyonel bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız yabancı dil karşılaştırmalı edebiyat ile ilgili eğitimler alarak profesyonel niteliğe sahip olabilirisiniz. Deneyim ve pratik aşamaları da kendinizi geliştirmeniz adına oldukça önemlidir. Tercümanlık bürolarında staj yaparak kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Hedeflerinizi belirleyerek kısa zaman zarfı içinde ne yapmak istediğiniz hakkında bir düşünün. Boş zamanlarınızı değerlendirerek kendi işinizin patronu olmak çevirmenlik uygulaması ile gerçek olacaktır. Fırsatları kovalayarak internet aracılığı ile birden fazla çevirmenlik işine sahip olabilirsiniz. Bu süreç içerisinde profesyonel ve etkili olmanız uygulamaya alacağınız işin olumlu sonuçlar aracılığı ile desteklenmesini sağlayacaktır.

Çevirmenlik sürecinde kendinizi geliştirmek adına Çince, İtalyanca, İspanyolca, İngilizce ve Korece yayım yapan kanalları izleyebilirsiniz. Kulak aşinalığı adına oldukça önemli olan bu adım aynı zamanda çevirilerinizin en üst düzeye çıkmasını da sağlayacaktır. Makale ve metin yazarlığı yapan kişiler gibi sizler de internet üzerinden evde çevirmenlik işi yapabilirsiniz. Sadece İngilizce bilmeniz bu işe atılmanız için yeterli olacaktır. Kısa zaman içinde kendinize sabit bir müşteri bağlayarak çalışma platformunuzu sürekli hale getirebilirsiniz. Genellikle 100 kelimeye sahip metni 1 TL’ye çeviren kişiler genellikle bu fiyat aralığını aynı tutmaktadır. Fakat bazıları ise 1 kuruş yerine 1 cent aracılığı ile hesaplama yapmaktadır.

Paylaş.

2 yorum

Bir Cevap Bırak