İŞKUR 2016 Büro Memuru eleman alımları

0
İŞKUR 2016 Büro Memuru eleman alımları

Öncelikle Büro Eleman Ne iş Yapar?

Büro elemanları  çalışacağı işletmeye göre belirlenmiş olan amaç ların gerçekleştirmesi üzerine belirli kaynakların firma uygun olarak yönetilmesine yardımcı olan elemanlardır. Görevleri, çalıştığı büronun verimli bir düzende çalışmasını sağlar, ofisteki belirlenmiş işleri yürütmekten zorunludur. Gelen veya giden tüm evrakların depolanmasından sorumludur. Bazı telefon görüşmelerini yapar, gelen evrakları veya resimleri yöneticiye aktarır. Randevuları ayarlar ve büroya gelen misafirler ile ilgilenir. Toplantılar için organizasyon yapar, yöneticilerin istediği evrak veya dokümanları tertipler. Büroda bulunan araç gereçlerin bakımlarını, onarımı yaptırır.

Büro elemanlığı için gereken özellikler;  Düzgün ve akıcı bir dil ile konuşması gereklidir, görsel belliğinin yeterli olması gereklidir. Öz güveni tam ve güvenilir birisi olması gereklidir. Sorumluluk sahibi, güler yüzlü ve temsil yeteneğine sahip bir birey olması gerekir.

Büro elemanının Çalışma Koşulları ise;   Büroda görev yapmaktadırlar. Çalışma saatleri belirli ve düzenlidir. Tabiki bu çalışma saatleri çalışılan iş yerine göre değişir ve hafta sonlarında da çalışabilirler. Genel olarak çalışması insan ilişkileri ve belgelere dayalıdır. Büro ya gelen yönetici, ziyaretçi ve çalışanlar ile iletişim içerisinde olurlar.  Büro elemanlarının kullandığı ekipmanlar ,  bilgisayar , fax makinesi , fotokopi makinesi , çeşitli demirbaş elemanları, bazı kırtasiye malzemeleri dir .

Paylaş.

Bir Cevap Bırak