Yeni Yardımcı Sağlık Mesleği

0
Profesör ve doçentler, mesai dışında özel hastane ve vakıf üniversitesi hastanelerinde çalışabilecek. kamuda çalışan doktorlar  iş yeri hekimliği yapabilecek. Burdaki çalışma süresi ise , aylık 30 saati geçmeyecek. GATA’da da sözleşmeli profesör ve doçent  doktor istisdam edilebilecek çalıştırılabilecek.
Tasarıyla hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı ve sağlık bakım teknisyeni  gibi dallarda 3 farklı türde yeni saglık meslek gurubu geliyor.  Ebelik eğitimi de lisans seviyesine çıkarılıyor.
‘Tam gün’ tasarısı komisyonda kabul edildi
Düzenlemeyle, sünneti sadece doktorların yapmasına imkan veriliyor. Halen sünnetçilik yapanlar, 31 Aralık 2013 tarihine kadar faaliyetlerini sürdürebilecek.
Tasarıda ilaç satışı ve eczanelerle ilgili düzenlemeler de yer alıyor. Buna göre, internet ortamda ilaç satışı yapılamayacak. Eczaneler adına internet sitesi açılamayacak.
Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara cezalar da artırılıyor. Sağlıkçılara kasten yaralama suçu, tutuklanma gerekçesi olacak.
Komisyonda kabul edilen tasarı, organ nakli konusunda da önemli düzenlemeler içeriyor. Buna göre, kornea gibi dokular, aksine vasiyet belirtilmediği takdirde alınabilecek.
Paylaş.

Bir Cevap Bırak